Robótki na drutach i Esperanto, czyli to co lubię najbardziej.
Blog > Komentarze do wpisu
Dla Esperantystów, politycznie. Por esperantistoj, politike.

 Tym zupełnie nie robótkowym wpisem kończę 8 rok mojego blogowania. Per tiu cxi enskribo mi finas la okan jaron, kiam mia blogo ekzistas cxi tie. La sekvonta enskribo komencanta la nauxan jaron certe estos pri mia trikado.

Posłanka z Olsztyna szefową nowego sejmowego zespołu

tytuł link do artykułu.

man, PAP
26.12.2016 13:00

PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO

Trzynaście osób zgłosiło akces do Parlamentarnego Zespołu Języka Esperanto. Chcą upowszechniać międzynarodowy język stworzony przez Ludwika Zamenhofa i starać się na tej idei budować międzynarodowe relacje, w tym relacje gospodarcze.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Inicjatywa powołania zespołu wyszła od osób zaangażowanych w upowszechnianie tego języka z Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Esperantystów oraz Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto. - Zespół działał w poprzedniej kadencji parlamentu i szefowie tych stowarzyszeń chcieli kontynuacji jego prac. Zgodziłam się podjąć inicjatywę, zaprosiłam do współpracy innych parlamentarzystów i tak powstał nasz zespół - powiedziała posłanka PO z Olsztyna Anna Wasilewska, która została przewodniczącą zespołu.

W obecnej kadencji Sejmu i Senatu jest ok. 160 różnych zespołów parlamentarnych. W zespole związanym z esperanto chce działać siedmioro parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej, czworo z Nowoczesnej oraz po jednym z PSL i Kukiz'15. Przed świętami ukonstytuowało się jego prezydium. Zespół ma się zajmować upowszechnianiem znajomości esperanto, także wśród młodzieży. Chce też popularyzować sylwetkę twórcy tego języka Ludwika Zamenhofa. Wasilewska dodała, że choć sama nie zna esperanto, to zdaje sobie sprawę, że jest to język bardzo popularny na świecie i daje dużo możliwości na nawiązywanie kontaktów towarzyskich i gospodarczych.

O konieczności podtrzymywania zainteresowania językiem esperanto świadczy też to, że został on wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Dlatego zespół chce zorganizować w przyszłym roku w Sejmie konferencję o esperanto i jego twórcy. - Może uda się zainteresować Ministerstwo Edukacji propozycją umożliwienia nauczania esperanto wśród dzieci i młodzieży. Zdajemy sobie sprawę, że to język raczej popularny wśród osób starszych, ale może warto przybliżyć go także młodzieży - oceniła Wasilewska.

- Urodziłem się i jestem posłem z Białegostoku, Ludwik Zamenhof również urodził się w Białymstoku - powiedział PAP Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna), wiceprzewodniczący tego zespołu. Dodał, że to postać mu bliska, a założenia, które Zamenhof przyjął przy tworzeniu esperanto, są "bardzo ciekawe".

Przyznał, że nie chciał zasiadać w prezydium zespołu (bo jest debiutantem w Sejmie), ale zmienił zdanie kiedy dowiedział się, że Rada Miasta Białystok nie przyjęła uchwały, by 2017 rok był w mieście Rokiem Zamenhofa. Niedawno białostoccy radni, głównie głosami dysponującego większością klubu PiS, odrzucili taki projekt prezydenta miasta (prywatnie ojca posła Truskolaskiego - PAP).

W przyszłym roku przypada setna rocznica śmierci Zamenhofa. W Białymstoku z tej okazji odbędzie się Polski Kongres Esperantystów. Truskolaski uważa, że poprzez propagowanie esperanto są szanse na nawiązywanie różnych międzynarodowych kontaktów, w tym gospodarczych. - Zamenhof stworzył ten język żeby łączyć, a nie dzielić. My też chcemy łączyć, dzięki temu językowi, kultywowaniu tej idei - dodał.

Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku, młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał służyć porozumieniu różnych nacji i eliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych. W Olsztynie idee Zamenhoffa przez lata kultywował legendarny nauczyciel tego języka z III Liceum Ogólnokształcącego przy al. Sybiraków na Zatorzu, Tadeusz Rostański. Dzięki niemu przed długi okres nauka esperanto była jednym z przedmiotów, którego uczyli się uczniowie tej szkoły.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej.

 środa, 28 grudnia 2016, trikada

Polecane wpisy