Robótki na drutach i Esperanto, czyli to co lubię najbardziej.
czwartek, 25 listopada 2010
Morska Wendy. Mara Wendy.

I prezentacja. Kaj prezentado. Włóczka Wendy. Druty 4,5mm. Rozmiar 38. Prawie 4 motki. Żadne ze zdjęć nie oddaje prawdziwego koloru, ma on w sobie nieco więcej zieleni-taki morski. La trikoloj 4,5 mm. La grandeco 38. Preskaux 40 dag. Nenia foto montras la gxustan koloron, fakte gxi enhavas iomete pli multe la verdan-tia mara.

wtorek, 23 listopada 2010
Jakość i ilość. Kvalito kaj nombro.

Sweterek skończyłam. Zanim go zaprezentuję, chciałam podzielić się pewną refleksją na temat włóczek, ich jakości i ilości w motku. Najpierw ilość. Nie tak dawno robiłam komin-ten i rękawiczki- te. Były robione w 3 nitki, 2 nitki to Luna, (550m) i 1 nitka to Mohair Alize Super Kid (500m). Teoretycznie przy skończeniu tej pojedyńczej powinno z każdego motka Luny pozostać ok. 50 m, a zostało dużo więcej ( ponad 100m ). Należy sobie zaten zadać pytanie, które jakiś czas temu zadała już Zdzid http://tojazdzid.blog.onet.pl/Komplet-dla-2-latki,2,ID416677231,n kto nas oszukuje, bo albo jednej było za mało, albo drugiej za dużo, w co nie bardzo chce mi się wierzyć. Robiłam też z "Aldonki" ten koszmarnie się mechacił. A z merynosowej, tu już nie mam siły odrywać farfocli-mechaci się ponad przeciętnie. I aktualna robótka. Włóczka "Wendy", kolor jak marzenie, taki morski. Postanowiłam zrobić sweterek (wzór w poprzednim poście) na upominek. Wszystko by było dobrze, gdyby nie, no właśnie znowu jakość. Pęk tylko 1, więc się nie czepiam, ale nierówna grubość włóczki to już poważny mankament. Na pewno nie pomyliłam drutów, robiłam na 4,5 i tylko tę robótkę. Na dekoldzie mimo idealnie nabranych oczek, sprawdziłam ilość też się zgadza, pliska nieco mi ucieka w prawo, czyżby skręt? Zastanawiałam się, co z tym fantem zrobić, bo jak coś daję to chcę, żeby było idealnie, "a tu masz babo placek". Rozważałam poprawianie, ale syn stwierdził, że zabiera jaki jest...... mam tylko nadzieję, że  zostanie przyjęty z pewną dozą zrozumienia.


sobota, 20 listopada 2010
Licznik. Kalkulilo.

Czy ktoś może potrafi wytłumaczyć dlaczego z bloxa znika licznik? Zdarzyło się to już kilka razy, ale wtedy po kilku dniach licznik wracał sam. Teraz trwa to dłużej, a ja lubię wiedzieć ilu gości tu było. Cxu iu povas klarigi al mi, kial de la blox de tempo al tempo perdigxas la kalkulilo. Tio okazis jam kelkfoje, sed cxi foje dauxras jam suficxe longe. Mi sxatas scii kia nombro de la gastoj vizitis min.. Na drutach sweterek (zdjęcie), prawie na ukończeniu, kolor morski, włóczka "Wendy". Je la trikoloj estas nur la svetero en tre bela mara koloro, mi finos gxin baldaux.

Zdjęcie (obrobione), pochodzi ze strony Dropsa. La foto(sxangxita), devenas de la Drops pagxo.


Bardzo dziękuje za odwiedziny i miłe komentarze.  Mi tre dankas pro tre simpatiajn komentarojn.

poniedziałek, 08 listopada 2010
Cieniowane resztki. Diverskoloraj restoj.

Szal. golf, komin... i ...co kto chce. Druty 4 mm. Robione na okrągło.

i dowcipnie, kaj malserioze.


A tak wogóle to dziergadełko powędruje jako upominek dla siostrzenicy, która jest szczuplutka, więc z pewnością ułoży się na niej dużo lepiej. Tiu trikajxo estos donaca por iu juna knabino. Galeria http://fotoforum.gazeta.pl/u/trikada.html

czwartek, 04 listopada 2010
Pankot i jego dom. Sinjoro kato kaj lia domo.

I oto "mój", niezupełnie mój kot, zyskał dom. Domek ocieplony i z podglądem na pokój. Pisałam już o nim, że od grudnia go dokarmialiśmy ratując od śmierci głodowej, był ranny i bardzo wychudzony. Kot aktualnie jest zdrowy, odrobaczony, nie kuleje i z chęcią łazi po płocie. Głośno i gwałtownie dopomina się o jedzenie. Pozostał jednak dość dziki. Przed obcymi ucieka.
Obawiałam się czy wejdzie do tego domku, ale po jego ustawieniu, od razu pierwszej nocy go zajął. Sądzę, że kocisko czuje się już bardzo u siebie, bo ostatnio toczył walki o teren z wielkim rudzielcem. Jen la nova dometo por ne tute mia kato. La dometo estas varma kaj faris gxin mia edzo. La kato povas sidante en gxi vidi la cxambron. Li ankoraux timas tremdajn, sed al ni proksimigxas sen time. Mi pensas, ke tiu kato jam sentas en mia gxardeno, kiel en sia propra tereno, cxar lastatempe li ege lauxte batalis kontraux alia kato kiu venis al nia posesio.

| < Listopad 2010 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
1. Prace, fotoj, galerio,
2. Galeria - Galerio
3. kontakt-kontakto.
Ciekawe-INTERESAJ
Do poczytania. Por legado.
Do posłuchania. Por auxskultado.
Esperanto
Kuchnia - kuirejo
Porady robótkowe
Schematy-skemoj
Szycie kudrado
Toczeń /SLE/ TRU
Zagraniczne drutowe
Zdrowie
Darmowe liczniki