Robótki na drutach i Esperanto, czyli to co lubię najbardziej.
poniedziałek, 04 kwietnia 2016
Gitarowa tuniczka dla Zojki. Gitara robeto por Zojka.

Tuniczka skończona! Jeszcze brakuje guziczków, ale to drobiazg. Do wysokości pach dziergałam na drucie z żyłką. Druty 4 mm. Waga 10 dag. Czas-3 przyjemne popołudnia. Podpowiedź, gdzie szukać gitary otrzymałam od Marii, dziękuję. Natomiast rozmiaru szukałam w Dropsie i na stronach rosyjskich. Muszę przyznać, że choć centymetry w gotowym wyrobie zgadzają się ze schematami to według mnie rozmiar jest na większe dziecko niż podano w opisie. Na moje oko to nie jest na 9, ale na 12-14 miesięcy. Dobrze, że nie zadziałało to odwrotnie :) Robeton por nia la plej juna filino de nia frato mi jam finigxis. Mankas ankoraux butonoj, sed tiu momente tio ne gravas. certe cxi semajne mi acxetos ilin. Mi sercxis en la reto, kia devus esti la grandeco, sed fakte, ecx mi faris precize de la skemo tiu preta tuniko estas por pli granda infano. Estus malbone, se okazus inverse. Teraz na drutach sweterek w stokrotki. Nun mi trikas svetereton

 https://pl.pinterest.com/pin/417145984216463771/

 

wtorek, 22 marca 2016
Potrzebny schemat wrabianej gitary i prośba do Tinki.

Bardzo pilnie potrzebuję schematu gitary. Chcę go wrobić w tuniczkę dla dziecięcia pewnej artystycznej pary. Ma ktoś może? Bardzo proszę o namiar na taki wzór.

10:50, trikada
Link Komentarze (3) »
czwartek, 03 marca 2016
Nie dziergam, bo.... Mi ne trikas, cxar.......

No właśnie od ponad 2 tygodni nie miałam drutów w rękach. Tak będzie jeszcze około 3, bo maluję....no, może nie osobiście, ale malowanie, połączone z drobnym remontem niestety niesie za sobą dotkliwe dla każdej dziewiarki konsekwencje zwłaszcza jeśli dotyczy to całego domu. Trzeba przestawiać, zasłaniać, ustawiać, sprzątać. Do włóczek nie ma dostępu. Sił po pracy starcza co najwyżej na najbardziej potrzebne ogarnięcie tego kosmicznego bałaganu i ponowne przestawianie, zasłanianie, przenoszenie......jak dla mnie koszmar. Marzę o tym, że do Wielkanocy się to skończy. Na drutach jest zimowa, wełniana sukienka, która utknęła na poziomie pach i czeka............

De du semajnoj mi tute nenion trikis. Tio ankoraux dauxros, cxar ni nun faras renovigxon de tuta domo,. Cxie estas grandega malordo, do mi pregxas je mia propra pacienco. Mi malsxatas pentradon, renovigon kaj tian grandan haoson............

P.S.

Gdy malarz przestawiał podwójne łóżko i zobaczył pełne 2 pojemniki włóczek,  miał ciekawą minę, no taki bardzo kpiący, zdziwiony wyraz twarzy. Nie wytrzymał i powiedział, "to jeszcze ktoś umie robić na drutach? Przecież wszystko można kupić"... a przecież to nie chodzi o to żeby kupić, czyż nie?

10:51, trikada
Link Komentarze (4) »
czwartek, 18 lutego 2016
A to ciekawe. Interese.

Zawsze twierdziłam, że robótki na drutach, szydełku czy haftowanie dobrze robią  na uspokojenie. Mówiłam, że to taki mój "Nerwosol", a tu proszę inni myślą podobnie. Artykuł na ten temat: Cxiam mi diris, ke trikado, krocxetado kaj brodado bone faras pro bona nervo stano, por la gxenerala trankviligxo post la nervoza laboro. Nun mi trovis kaj tralegis la artikoloj, kiu temas pri tio. Oni diras, ke por la homo trikado estas kiel Joga ekzercado. Tre interesa afero, mi sentis tion jam de tre longa tempo. Vidu la artikolon, jen la linko:


http://www.ofeminin.pl/zrob-to-sama/robienie-na-drutach-dziala-na-cialo-niczym-joga-mowia-badacze-s1734161.html

..."Robiąc na drutach w domowym zaciszu uspokoisz się tak samo, jak ćwicząc pozycję psa z głową do dołu w aśramie pod New Delhi. Naukowcy potwierdzają, że ta czynność wpływa na nasze działo niezwykle odprężająco. I to nie jedyna jej właściwość.

Robienie na drutach. Szydełkowanie. Wyszywanie. Czynności, które w czasach naszych babć była normalnością, a dziś jawią się jako relikty z przeszłości, mają szanse powrócić do łask. Po serii badań prowadzonych od 1990 roku, psychologowie orzekli, że wspomniane zajęcia obniżają tętno, ciśnienie krwi oraz stężenie kortyzolu - hormonu stresu. Czyli działają dokładnie tak, jak medytacja czy joga. Dodatkowym plusem jest to, że otrzymujemy fizyczne efekty naszej pracy - szaliki, czapki, poduszki czy zabawki.

Jednocześnie okazuje się, że nie są to wyłącznie parametry powstałe w wyniku badań, a wręcz praktyki z życia wzięte. Dziennikarka New York Timesa w swoim artykule poświęconym robótkom ręcznym przytacza przykład Karen Zila Hayes z Toronto, która prowadzi w Kanadzie dwa rodzaje zajęć - "Kint to Quit" ułatwiające palaczom pozbyć się nałogu oraz "Knit to Heal" pomagające poradzić sobie psychicznie z ciężkimi chorobami. Okazuje się też, że część ludzi sięga po druty, kiedy ma problemy z nadwagą. Zamiast podjadać przed telewizorem, zajmują sobie ręce szydełkowaniem. Ratunek w robieniu na drutach znalazły również anorektyczki badane na Uniwersytecie Columbia - 78% pacjentek uznało, że ta czynność pomogła im w walce z chorobą.

Obiecujące są również badania przeprowadzone przez psychiatrów z Mayo Clinic w Rochesterze, którzy przyjrzeli się osobom w wieku od 70 do 89 lat. Efekty były następujące: osoby, które robią na drutach są odporniejsze na zaniki pamięci i łagodne zaburzenia poznawcze. Zatem, nawet jeśli nie dziś w celach "medytacyjnych", to warto po druty sięgnąć za lat kilkanaście... dla zdrowia!..."

I podobny po angielsku:  http://www.aol.com/article/2016/02/03/new-generation-knitting-to-relieve-stress/21307558/

 poniedziałek, 15 lutego 2016
I ciągle mi mało. Kaj cxiam mi havas tro malmulte.

Tak, choć skarpet mam 2 pełne szuflady, to ciągle mi mało, lubię je robić i intensywnie użytkować. Jestem z tych, którym ciągle zimno. Mam nadzieję, że to 2 ostatnie pary tej zimy. Zrobiłam je ze sprutego swetra, który w składzie miał 70% wełny i 30% bawełny. Włóczka dość gruba, ale niegryząca. Ecx la vintro jam finigxas mi trikis du parojn da sxtrumpetojn. Mi havas multe, sed mi apartenas al tiujn, kiujn cxiam sentas malvarmon. Najpierw krótsze z 3 warkoczami. Unue tiu paro kiu estas pli mallongaj.

Potem te dłuższe z jednym. Poste pli longaj.

Dla porównania, każda inna. Cxiu alia.

Z boku. De la flanko.

Chyba jednak moje stopy i skarpety są jednakowej długości :). Sxajnas al mi, ke miaj piedoj havas la saman grandecon :).

Patrzę na te zdjęcia i stwierdzam, że nie umiem ich robić! Mi rigardas la fotojn kaj mi konstatas, ke mi ne scipovas fari ilin.

wtorek, 26 stycznia 2016
Sweterek Jadwigi Staniskis.

Bardzo spodobał mi się sweterek pani Staniskis, chyba sobie taki wydziergam. Ege placxas al mi tiu cxi svetero, eble mi trikos por mi ion similan.

Zdjęcie pochodzi z:http://www.polskatimes.pl/artykul/9325672,bunt-profesorow-staniszkis-bugaj-i-spiewak-krytykuja-styl-rzadow-pis,id,t.html

 

sobota, 02 stycznia 2016
7 latek. 7 jaragxa.

 Tym nie robótkowym wpisem rozpoczynam 8 rok mojego blogowania tutaj. W dzisiejszego programie "Dzień Dobry TVN" wystąpili członkowie mojej rodziny, wokal i gitara - warto posłuchać, bo to piękne. Hodiaux en pola televido estis montrita grupo, kiu estas mia familio, bonvolu auxskultu, ili ege placxas almi. 3filmik, la tria filmeto

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/mateusz-wojcik-czlowiek-ktory-slyszy-taniec,189884.html

Mój blog skończył 7 lat. Całkiem dużo. W tym czasie odwiedziło go ponad 900 tysięcy miłych gości. Bardzo dziękuję odwiedzającym i choć ten ostatni rok zaliczam do najsłabszych na blogu, to coś tam jednak się działo. Moje prace, (285 zdjęć) można obejrzeć w galerii:Fine de la jaro tiu cxi blogo farigxis jam 7 jaragxa. Multe okazis en tiu cxi tempo. Vizitis min pli ol 900000 miloj da agrablaj gastoj. Mi tre gxojas, se miaj manlaboroj placxas al iu. Oni povas rigardi multe, ne cxion en mia foto galerio-vidu malsupran linkon. Estus por mi tre agrable, ke Vi invitus min en ia proksima kaj ne nur estonteco. Cxion bonan en tiu jam komencita nova jaro.

  http://fotoforum.gazeta.pl/5,2,trikada.html

Będzie mi miło jeśli i w 8 roku mojego blogowania odwiedzicie mnie czasami.

Aktualnie mam na drutach bardzo ciepłe skarpety.


12:44, trikada
Link Komentarze (7) »
wtorek, 29 grudnia 2015
Siedmiomilowe buty. Unuaj sxuetojn.

 W mojej najbliższej rodzinie od wielu lat nie przyszło na świat żadne dziecko. Nasi bratankowie i siostrzenice są w wieku od 20 do 40 lat, a syn ma 26.  W marcu pojawi się nasza najmłodsza bratanica Zoja. To dla niej wydziergałam kocyk w misie , a teraz buciki. Rozmiar najmniejszy, taki na sam początek. Wzór z Internetu, (1 zdjęcie). Nie miałam szczegółowej rozpiski wzoru dlatego przez lupę liczyłam oczka i rzędy. Moja włóczka była nieco cieńsza. En mia familio jam de multajn jarojn ne naskigxis infano. Do ni ege gxojas, ke frato de mia edzo etos patro. Lia filineto Zoja venos marte kaj mi por sxi facis jam blanketon kaj tiujn sxuetojn. La skemon mi prenis de la reto, sed pro manko de la priskribo mi devis mem kalkuli la masxojn rigardante ilin tra la pligrandigxanta glaso.

Druty 2,5mm. Zużycie 2 dag. La trikoloj 2,5mm. La uzo 2 dag.

 

czwartek, 24 grudnia 2015
Tylko dobra. Nur bonon.

 

Okaze de la Kristnasko kaj la Nova 2016 Jaro cxion bonan kaj belan, sanon, felicxon, amon, esperon, pacon! Tion mi al Vi deziras.

Dla Was wszystkich tylko dobra życzę.14:01, trikada
Link Komentarze (1) »
niedziela, 22 listopada 2015
W skarpetkowym amoku.

Beżowe to włóczka "Wool" druty 2,5 mm. Zamiast klasycznego ściągacza ryż 2x2 o. przez 4 rzędu i zmiana. Skarpetki ważą tylko 5 dag. Następne 3 pary to "Fabel" z Dropsa. Różnią się minimalnie. Druty 3mm. Na 1 parę zużyłam ok. 6-7 dag. Mi ne povas cxesi triki la sxtrumpetojn.  Nun mi trikas la okan paron.

Siódma para się suszy, a z 8 zrobiona 1 sztuka. Jakoś tak ciężko przestać

16:16, trikada
Link Komentarze (2) »
środa, 18 listopada 2015
Skarpety.

To już szósta para, a dziergają się siódme. Jen estas la sesa paro cxi jare. Nun mi trikas la sepan.

poniedziałek, 16 listopada 2015
Z "Fabel" Dropsa.

Czapka, szal robiony francuzem po skosie i skarpety. Najbardziej prawdziwy kolor jest na skarpetach. Cxapo, sxalo kaj sxtrumpetoj de la lano de Drops.

 

wtorek, 27 października 2015
Misiaczkowy kocyk.

Taki misiaczkowy kocyk wykonałam dla kogoś kto pojawi się w naszej rodzinie. Kolor ecru. Dużo ładniejszy niż na zdjęciu. Włóczka to "Mimoza", druty 3,5mm. Zużyłam tylko 14 dag. Zawsze myślałam, że tylko czarny jest tak trudny do pokazania, a tu proszę, co zdjęcie to kit. Tiun plejdeton mi trikis por la infaneto kiu baldaux venos al nia familio. Fakte gxi estas multe pli bela ol je la foto.

http://www.ravelry.com/patterns/library/teddy-bear-baby-blanket


 


środa, 14 października 2015
Ania też dzierga. Anjo ankaux trikas.

Ania podobnie jak ja bardzo lubi robić na drutach. Często opowiadamy sobie o aktualnych robótkach. Ostatnio na moje kółko robótkowe przyniosła swoje prace. Ania jest częstym gościem na moim blogu i na "Spotkaniach robótkowych" on line, nie ma bloga, więc chwalę się za nią. Fajnie jak koleżanka ma podobne pasje. Mia kolegino Anjo, same kiel mi sxatas triki. Sxi ne posedas sian blogon, pro tio mi konsentis por montri tion, kion sxi trikis.

Szalik z włóczki akrylowej jest już noszony.

Ten jeszcze czeka na dokończenie. Tiun cxi sxalon oni devas finigxi.

I rozpoczęta chusta. Komencita tuko.


niedziela, 11 października 2015
Rodzinka w "Mam talent".

Wczoraj w mam talent wystąpili członkowie mojej rodziny: Tomek - 1 z prawej, gra na gitarze i Małgorzata 3 od prawej, gra i śpiew.

 http://mamtalent.tvn.pl/wideo,1912,v/dzieki-nim-uslyszelismy-taniec,1469248.html

13:39, trikada
Link Komentarze (1) »
wtorek, 29 września 2015
Francuzem po skosie.

 Włóczka cieniowana to coś co jedni uwielbiają, a inni nie do końca. Kupiłam dwie takie z firmy "Fabel" Dropsa. W motku cudne, ale w robótce już nie. Tworzą się paski, a między nimi plamy. Po wykonaniu kilku próbek zrezygnowałam z robienia swetra. Robię szalik francuzem po skosie i tak układający się wzór mi się podoba. W skarpetach też jest ok. Diverskolora germana lano. Mi trikas sxalon

 

http://makunka.blogspot.com/2013/03/lanesplitter-skirt.html


wtorek, 15 września 2015
Turkusowy z Divy.

Zaczęłam go rok temu. Brakowało tylko karczka, a ja nie mogłam się zabrać, żeby go skończyć. Wreszcie jest. Zużyłam niecałe 3 motki. Druty 3,5mm. Komencita antaux unu jaro. Finfine finita. La trikoloj 3,5 mm. La fadeno tre agrabla por la hauxto, ecx malnatura.


niedziela, 06 września 2015
Dużo problemów nie tylko ze starą włóczką. Multajn problemojn ne nur kun malnova lano.

Coś ostatnio coraz trudniej zrobić mi notkę. Mam nowy komputer na którym wszystko jest inaczej i nic mi nie idzie. Nic nie jest nawet podobnie, nie da się używać już opanowanych schematów. Nie da się zmniejszać zdjęć w tym programie co poprzednio, wreszcie nie da się załączyć klawiatury esperanckiej, bo ta działa tylko na starszych systemach, a nie na 8,1. Jednym słowem histeria i załamka. Gdyby stary - stacjonarny nie padł rzuciłabym ten "nowoczesny" Windows 8.1 i wróciła do starego już naumianego. Lastatempe mi batalas kontraux mia nova komputilo. Mi scipovas fari nenion. Je la malnova estis jam auxtomate. En gxi nenio estas simila kaj simpla. La plej malfacila estas fakto, ke cxi tie ne povas funkcii esperanta klavaro, cxar gxi ne funkcias en la programo Windows 8,1. Mi tuj sxangxis tiun komputilon je mia malnova, se gxi nur funksius, bedauxrinde.

W końcu znalazłam sposób na zmniejszenie rozmiaru, ale teraz wszystkie zdjęcia zmniejsza do takiego samego rozmiaru, wcześniej mogłam każde z osobna inaczej. O matko, kiedy ja tego "gada" opanuję? Finfine mi trovis opcion por pli malgrandigxo de la fotoj, sed cxiuj estas en la sama grandeco.

Każda z nas ma swoją ulubioną wełenkę. Ja też taką mam. Zrobiłam z niej już po raz czwarty. Najpierw był długi blezer, potem sweter z golfem, następnie bliźniak, a teraz taki fikuśny domowy. Wełna ma około 30 lat. To 100% wełna, która nie gryzie, nie mechaci się i można ją prać w pralce. Po spruciu i odparowaniu robi się idealnie prosta. Opcja wyrzucenia, bo za stara nie wchodzi w rachubę. Miał być bardzo prosty klasyczny sweter do spodni. Robiłam od dołu i po zrobieniu połowy rękawów zabrakło włóczki. Nie chciało mi się pruć, więc odmierzyłam ile brakuje do końca i na tyle wyciągnęłam nitkę. Prując dół dorabiałam górę. Następnie znalazłam 2 kolory pasujące grubością i gatunkiem i dokończyłam rękawy robiąc w odwrotnym kierunku. Sweterek jest ciepły, choć nie jest gruby. Pozostanie ciuchem na "po domu". Se temas pri mia trikado, mi trikis hejman sveteron de jam ege malnova lano.

 

Jak na domowy to, chyba może być?

czwartek, 13 sierpnia 2015
Bardzo brzydkie, ale praktyczne....

Etui na tablet. Wykonałam go na drutach 4,5 mm dość ściśle z 2 nitek. Zużyłam 18 dag akrylu. Wzór to ryż pojedyńczy. Nie powala urodą, ale całkiem nieźle pełni swoją funkcję. Laŭ mi ĝi estas tre malbela, sed sed tute bone praktikas. Mi trikis ĝin je la trikoloj 4,5 mm de 2 akrilaj fadenoj.

Teraz na końcówce sweterek na który prawdopodobnie zabraknie wełny.....

poniedziałek, 27 lipca 2015
Grubas. Dikulo.

Grubas, bo 6 nitkowy. O składzie pisałam tutaj. 

Robiło się bardzo szybko, druty 5mm robią swoje. Jest tak ciepły, że podczas wykonywania zdjęć trudno było wytrwać. Kolory są nieco bardziej żywe niż na zdjęciach. Dikulo, ĉar ĝi estas trikita de 6 diversaj fadenoj, do mi trikis ĝin tre rapide. Mi uzis 5mm trikoloj. La svetero estas tre varmega, do dum la fotado estis tre malfacile elteni. La koloroj reale aspektas pli vigle. Pri la enhavo-fadenoj mi jam skribis (vidu linkon).

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 26
Zakładki:
1. Prace, fotoj, galerio,
2. Galeria - Galerio
3. kontakt-kontakto.
Ciekawe-INTERESAJ
Do poczytania. Por legado.
Do posłuchania. Por auxskultado.
Esperanto
Kuchnia - kuirejo
Porady robótkowe
Schematy-skemoj
Szycie kudrado
Toczeń /SLE/ TRU
Zagraniczne drutowe
Zdrowie