Robótki na drutach i Esperanto, czyli to co lubię najbardziej.
poniedziałek, 16 czerwca 2014
Trzeci kot. La tria kato.

Tak trzeci, choć żadnego z nich świadomie nie kupiłam, ani nie przyniosłam ze schroniska. Same przyszły i zostały. Mają swój koci domek, który dostały w spadku po psie. Mogą się w nim schować. Dokarmiam je systematycznie, a tego pierwszego żywię całkowicie, bo jest niepełnosprawny. Przychodzą jak mają ochotę. Czasem codziennie, a czasem 2-3 dni ich nie widzę. Są szczęśliwe, bo najedzone i wolne. Tak mi się przynajmniej wydaje..   Jen estas miaj tri katoj. Mi ne aĉetis ilin,  ili venis mem kaj jam restis. Mi donas al ili manĝadon. Fakte ili estas miaj eĉ mi ne estas ilia jura posedantino.

Pierwszy pojawił się w 2009 roku, to ten z tyłu. Potem w 2012 przyprowadził towarzyszkę. La unua tiu, kiu estas ne plen moviga venis en la jaro 2009a. La dua en 2012j. kaj nun antaŭ kelkaj semajnoj venis la tria.. Mi povas diri, ke ili elektis min.

A ten przychodzi od kilku tygodni i też ma duży apetyt.


środa, 11 lipca 2012
Koty. Katoj.

Dawno temu często pisałam o Panu Kocie, który mnie odwiedzał, a teraz: Antaux longa tempo mi skribis pri la Sinjoro Kato kiu regulare min vizitas (vidu linkon). Nun mi rimarkis tian bildon: Mi ne scias cxu estas li aux sxi, sed estas videbla, ke li instruas tiun duan, ne kuragxan, ...kio de tio okazos? Teraz widzę, że uczy ją lub jego-nie wiem. Kot odwiedza nas regularnie. Zauważyłam taką sytuację: Pan Kot ustępuje miejsca przy misce i cierpliwie czeka, a to drugie jest bardzo płochliwe. Zdjęcie jest zrobione z pewnej odległości przez szybę.

czwartek, 04 listopada 2010
Pankot i jego dom. Sinjoro kato kaj lia domo.

I oto "mój", niezupełnie mój kot, zyskał dom. Domek ocieplony i z podglądem na pokój. Pisałam już o nim, że od grudnia go dokarmialiśmy ratując od śmierci głodowej, był ranny i bardzo wychudzony. Kot aktualnie jest zdrowy, odrobaczony, nie kuleje i z chęcią łazi po płocie. Głośno i gwałtownie dopomina się o jedzenie. Pozostał jednak dość dziki. Przed obcymi ucieka.
Obawiałam się czy wejdzie do tego domku, ale po jego ustawieniu, od razu pierwszej nocy go zajął. Sądzę, że kocisko czuje się już bardzo u siebie, bo ostatnio toczył walki o teren z wielkim rudzielcem. Jen la nova dometo por ne tute mia kato. La dometo estas varma kaj faris gxin mia edzo. La kato povas sidante en gxi vidi la cxambron. Li ankoraux timas tremdajn, sed al ni proksimigxas sen time. Mi pensas, ke tiu kato jam sentas en mia gxardeno, kiel en sia propra tereno, cxar lastatempe li ege lauxte batalis kontraux alia kato kiu venis al nia posesio.

piątek, 06 sierpnia 2010
Pan kot. Kato. Prucie. Maltrikado.

Pisałam wiosną o kocie, którego uratowaliśmy od śmierci głodowej. Był ranny, łapa bezwładnie mu wisiała. Minęło pół roku i łapa się zrosła, choć przy zbyt szybkim skoku na płot kocisko spada. Śpi najczęściej na tarasie pod drzwiami, tam ma legowisko i michę z której bez oporów korzysta. Udało się nawet, temu jeszcze nie całkiem oswojonemu kotu wybrać kleszcze i odrobaczyć, więc skoro można już pogłaskać, bo pozwala. to wszystkim jest miło. Pierwszy raz spotkałam  kota, który tak głośno miauczy, zupełnie jakby wołał...ała, ała....Problem będzie zimą, ale do tego czasu.... Printempe mi skribis pri la malsana kaj ege malsata kato, kiun mi ofte observis en mia gxardemo. Mi komencis nutri gxin. Nun post duonjara nutrado li estas jam preskaux mia, mi skribas preskaux, cxar mi opinias, ke la besto kiu dum longa tempo vivis kiel libera besto, restos tia. Li dormas sur la taraso,  cxe la pordo kaj mangxas ege volonte. Sed restas tre sendependa. Ofte li estas tre lauxta kaj tio sonas, ała .....ała.. Mi alkutimigis al li kaj mi sxatas lin..

A oto  "Pan Kot". Jen "Sinjoro Kato".

A robótkowo dziś była destrukcja, prułam zupełnie nieudaną , zaczętą kilka dni temu robótkę, pierwszy raz robiłam na szydełku od góry i wyszły fale. Hodiaux mi nenion trikis, mi maltrikis la bluzeton, kiun mi komencis fari antaux kelkajn tagojn, cxar estis farita erare. Chyba trzeba zacząć myśleć o cieplejszych rzeczach. Sxajnas al mi, ke oni devas jam pensi pri pli varma vesto. Eble mi trovos ian belan pli dikan lanon kaj mi trikos ion..

niedziela, 16 maja 2010
Kot(ka)?. Kato(ino?)

Kiedyś już pisałam, że w grudniu zaczęłam dokarmiać to oto zwierzątko. Było bardzo dzikie, bało sie wszystkiego i było bliskie śmierci głodowej. Mrozy z pewnością nie sprzyjały zdobyciu jedzenia, a jak się później zorientowałam kot ma wyrwaną ? prawą przednią łapę i kuleje. Początkowo wyrzucałam jedzenie daleko od budynku, potem coraz bliżej. Od 2 miesięcy mogę głaskać i obu stronom sprawia to przyjemność. Nadal jest bardzo nieufne, kiedy jesteśmy w ogrodzie trzyma się na odległość kilku metrów, widać osoba stojąca w innym miejscu niż przy misce jest groźniejsza. Czasami nawet śpi na tarasie przy naszych drzwiach, kładzie się też na starej kurtce, ma własną miseczkę i potrafi się głośnym miauczeniem dopominać o jedzonko. Nie je już tak łapczywie jak kiedyś. Czasem znika na 1-2 dni, ale potem znów się pojawia. Polubiłam to nie moje zwierzątko, choć nadal nie wiem jaka to płeć..najczęściej mówimy kota przyszła, może więc nadać jakieś imię pasujące do obu płci? Zastanawiam się nad tym, bo już przywiązałam się i  brakuje mi go jak na dłużej znika. En dezembro venis al mia gxardeno senhejma kaj ege malsata  kato. Li aux sxi (mi ne scias tion) estis ege timema, sed ankaux ege malsata. Tiu tempe estis grandegaj frostoj. Mi komencis nutri tiun katon. Nun post kelkajn monatojn, li? ofte dormas cxe nia pordo, mangxas  trankvile kaj ecx mi povas karesi lin. Sed estas tre atenda kaj cxiu vocxo aux alia sono kauxzas ke li tre timas. Mi rimarkis, ke li ne povas cxasi, cxar la antauxa dekstra piedo estas malsana-sxajnas esti forsxira.

piątek, 05 marca 2010
Nie moje zwierzęta. Ne miaj bestoj.

Nie moje, ale tak trochę i moje. Sarny przychodzą się paść, to jakieś 6-7 metrów za domem. Kot to ten, którego oswajam od grudnia, już mogę go pogłaskać, ale do domu boi sie wejść. Przychodzi każdego ranka, gdy tylko ktoś pojawi się w kuchni. Bestoj ne miaj, sed iomete miaj. Tiun katon mi nutras de decembro , ege sxatas lakton kaj kolbason kaj kapreolo venas por mangxi, tio situas 6-7 metroj je mia domo.

 

Jestem w połowie chusty "Haruni", wkrótce pokażę. Mi trikis duono de la tuko je la nomo " Haruni", baldaux mi montros gxin. Mam nowe włóczki tym razem z e-dziewiarki. Mi acxetis novajn lanetojn, cxi foje en e-dziewiarka.

wtorek, 16 lutego 2010
Oswajanie dzikiego i sukienka Majki. Malsovagxigo de la kato kaj la robo de....

O dokarmianiu tego dzikiego kota pisałam jakiś czas temu. Po 6 tygodniach kot je z miski i przychodzi pod drzwi, gdy tylko ktoś jest w kuchni. Jest bardzo płochliwy, ale po wielu nieudanych próbach wreszcie udało się go pogłaskać po łepku. Gdy wystawiam miskę to się cofa i podchodzi, dopiero gdy wejdę do domu i zamknę drzwi. Wołamy na niego "kota przyszedł", bo nikt nie wie z kim mamy do czynienia. Apetyt ma ogromny. Uwielbia parówki, mleko, surowe mięso. Gotowego mielonego nie ruszył.

Dum tiu cxi ege malvarma vintro, de 6 semajnoj mi nutras tiun sovagxan katon. Nun post tre longa tempo li jam alkutimigxis al mi kaj venas tuj, kiam mi estas en la kuirejo. Li venas kaj atendas cxe la pordo. Kiam mi malfermas la pordon sxi? li? forkuras kaj venas tuj, kiam mi fermas la pordon. Havas tre grandan apetiton. Mi esperas, ke post ia tempo tiu kato permesos al mi karesi sin, eble... nun estas tre tima.

A może ktoś zwrócił uwagę na drutową sukienkę w dzisiejszym odcinku "Majki", bardzo mi się spodobała. Znalazłam tylko zdjęcie z widoczną górą .

.

zdjęcie pochodzi stąd http://majka.plejada.pl/3356,foto,1,12148,,odcinki_detal.html

niedziela, 09 sierpnia 2009
Znajda. Trova.

Zastanawiam się dlaczego ludzie, jeśli kochają swoje zwierzaki tak słabo ich pilnują. Otóż tydzień temu podczas powrotu z wakacji zatrzymaliśmy się na stacji benzynowej w Podgajach. Stacja piękna i ogromna. Nagle zauważyliśmy kota w uprzęży i ze smyczą, który jak oszalały uciekał przed siebie. Po chwili pojawiły się 2 panie, które usiłowały go dogonić. Kot jednak wpadł do lasu i... pewnie ślad po nim zaginął. Ale , jeśli w taki upał podróżuje się ze zwierzęciem, do tego teren jest obcy to trzyma się tę smycz mocno. Z drugiej strony, jeśli bierze się ze sobą zwierzątko to znaczy, że się je kocha, pewnie teraz nie mogą dojść do siebie. Minął tydzień od  tego zdarzenia i wczoraj rano w moim domu pojawiła sie znajda, super urody młodziutka sunia spaniela. Weszła na podwórko i mimo otwartej bramy została. Widać było, że rozpieszczona , bo zaglądała na stół do talerzy. Nie wiedziała co się robi na trawie-więc wysnuliśmy wniosek, że pewnie z blokowiska. Syn zrobił foty rozwiesił ogłoszenia, ja powiadomiłam schronisko i nic, czekaliśmy. Wieczorem zabraliśmy na długi spacer po okolicy z nadzieją,  że może złapie trop i  znowu nic.. Pół osiedla postawiliśmy na nogi. Dziś jadąc do kościoła chcieliśmy ją zostawić w ogródku, a ona przecisnęła się przez płot i wskoczyła nam do auta, tak bardzo się bała, że zostanie sama. Udało się ktoś, komuś powiedział dotarliśmy do właścicieli, zadzwoniliśmy. Byli dosłownie po chwili. Jaka była radość. Widać było, że im ulżyło. Też jej szukali, ale zupełnie gdzie indziej. Chyba nie bardzo wierzyli, że znajdą, przeszła kilka kilometrów zanim do nas dotarła. Tak więc miałam pieska przez niecałe 2 dni. Sunia miała 7 miesięcy i nazywała się Gabi. Oto ona, śliczna prawda?


Mi pripensas la aferon, kial la homoj , tiel malbone prizorgas siajn bestojn. Antaux du tagojn venis al mi tre juna hundino, estis belega. Ni komencis sercxi posedanton, ni faris foton kaj skribis informojn, kiun mi gluis en diversajn lokojn de nia logxkvartalo. Tuta kvartalo sciis pri tiu afero, kaj eble pro tio, ni sukcesis. Okazis, ke sxi forkuris kaj trairis kelkajn kilometrojn. Kiam ni telefonis al posedantoj, ili ege gxojigis, kaj tuj venis al ni. Do, sxi estis kun mi, nur 2 tagojn. Estis cxarma, cxu?

sobota, 21 lutego 2009
Odi i Zula. Odi kaj Zula.

 Odi

To Odi. Był za nami 8,5 roku.  Jen Odi. Estis kun ni 8,5 j.

Kilka miesięcy póżniej pojawiła się Zula. Wzięliśmy ją ze schroniska. Nie wyglądała ciekawie.

Kelkajn monatojn pli poste aperis Zula. Ni forprenis sxin el rifugxejo por senhejmaj bestoj.

Miesiąc póżniej. Unu monato pli poste.

Teraz ma 9 miesięcy i  strasznie rozrabia.  Nun sxi estas 9 monata.

Ten pokrowiec na psie legowisko, zrobiłam jakiś czas temu. Zużyłam resztki włóczek. Robiłam w trzy nitki, wiec szło bardzo szybko. Kolory przypadkowe.

Tiun cxi kusenon por mia hundo mi faris antaux ia tempo. Mi trikis de la restoj. Mi faris de tri lanaj fadenoj, do mi trikis tre rapide. La koloroj estas hazardaj.

.

 


Archiwum
Zakładki:
1. Prace, fotoj, galerio,
2. Galeria - Galerio
3. kontakt-kontakto.
Ciekawe-INTERESAJ
Do poczytania. Por legado.
Do posłuchania. Por auxskultado.
Esperanto
Kuchnia - kuirejo
Porady robótkowe
Schematy-skemoj
Szycie kudrado
Toczeń /SLE/ TRU
Zagraniczne drutowe
Zdrowie